Resultat kubbdressyr

Resultat 9 Oktober 2016

Resultat 28 februari 2016

Resultat 22 november 2015  Klubbmästerskap

Resultat 11 oktober 2015

Resultat 14 maj 2015
Domare: Barbro Andreasson

LC:1 ponny
1. Jaquline Pousette–Fellini 61,1%
2. Julia Edlund – Hilton 60,9%
3. Rebecka Helgesson – Ida 60,3%
3. Alva Hageus – Bob Hayle 60,3%
5. Rebecka Jansson – Brave Heart 59,8%

LB:1 ponny
My Larsson – Lidens Baronesse 66%
Sanna Bolander – Strawberry 62,9%

LD:1 Clear round
Jan Skoog – Romeo 75%
Sofie Norin – Herman 64%
Frida Alfredsson – Ida 67,5%

LD:3 Clear round
Ebba – Under Cover 66,1%

LB:2 Häst
Ylva Fredin – Corradion Zahr 56,27%

MSV C:1 Häst
1. Elin Strand – Wise Guy 56,27%
2. Louise Helgesson – Contessa MW 55%
    
Resultat 22 februari 2015
Domare: Kristina Wärme

LB:1 ponny
Cassandra Hallgren – Melody´s Saga 66,42%
Moa Rundqvist – Humlan 65,35%

LA:1 ponny
Stina Karlsson – Börsgårds Tango 63,55%

LB:2 häst
1. Maja Bergstrand – Kaszmir 67,83%
2. Stina Krook – Killenmore Cowboy 67%
    
Resultat 26 okt 2014 KM
Domare: Gertrud Gustafsson

Jenny Olsson/Shade’s Dark Rosaleen och Rebecka Jern
Jenny Olsson/Shade’s Dark Rosaleen och Rebecka Jern

Klass 1. Lb:2 ponny
1. Cassandra Hallgren – Melody’s Zaga 61,8%
2. Felicia Helgesson – Hilton 61,6%
3. Rebecka Guttman – Vivierroland pasja 60,5 %

Klubbmästare Lb:2 ponny
Felicia Helgesson – Hilton 61,6%

Klass 2 La:3 ponny clear round
1. Rebecka Jern – Snobben 67,42%
2. Rebecka Guttman – Vivierroland pasja 61,57%

Klubbmästare La:3 ponny
Rebecka Jern – Snobben 67,42%

Klass 3 Lb:2 häst
1. Alma Bolander – Plaisir du Roc 65,5 %
2. Rebecka Jern – Etna 65,3%
3. Jenny Olsson – Shade’s dark rosaleen

Klubbmästare Lb:2 häst
Maja Bergstrand – Kaszmir 59,6%

Klass 4 La:3 häst clear round
1. Rebecka Jern – Etna 71,6%

Klass 5. Msv C:1 clear round
1. Jenny Olsson – Shade’s Dark Rosaleen 66,17%
2. Caroline Gustafsson 65%

Klubbmästare Mcv C:1
Jenny Olsson – Shade’s Dark Rosaleen 66,17%

    

Jenny Olsson/Shade’s Dark Rosaleen och Rebecka Jern

Resultat 23 mars 2014

Stina Karlsson och Money Girl

Stina Karlsson och Money Girl fick två förstaplaceringar på klubbdressyren.

De fick 70,69 % i Lätt B:1 och i debuten i Lätt A:1 64,60 %.

Tyvärr inga andra resultat inkomna.
    
Resultat 12 maj 2013

Domare: Christina Wärme

Klass 1 LC:1 Ponny
Privatponny
1. Stina Carlsson - Money Girl 181p 67%
2. Sanna Bolander – Strawberry 179,5p 66,4%

Klass 3 LB:2 Ponny
Privatponny
1. Natasja Lovborn – Esse Golden Power 197p 65,6%

Klass 4 LA:3 Ponny
Ponny Clear round
Natasja Lovborn – Esse Golden Power 216 p 61,8%

Klass 5 LB:2 Häst
Ridskolehäst
1. Mats Carlsson – Galant 188p 62,6%
2. Josefine Persson – U2 178 p 59,5%
2. Alice Flodin – Killenmore Cowboy 178 p 59,5%

Privathäst
1. Malin Friman - Rubin S 207p 69 %. 2. Sofia Magnell - Nikita Lady 203p 67,6%
    
Resultat 10 mars 2013

Domare: Barbro Andreasson

Klass 1 LC:1 ponny
Ridskoleponny
1. Felicia Helgesson – Silva juni 146p 54%
2. Viktoria Backström – Cherry 137p 51%

Privatponny
1. Olivia Gustavsson – Secret Star 179p 66%
2. Stina Karlsson – Texas 161p 63%

Klass 2 LC:1 Häst
Clear round
Matilda Scander – Corradino 169p 63%

Klass 3 LB:2 Ponny
Ridskoleponny
1. Moa Rundqvist – Humlan 182p 60,66%

Privat Ponny Clear round
Rebecca Jern – Snobben 205p 68,33%

Klass 4 LA:3 Ponny
Clear round
Rebecca Jern – Snobben 218p 62%

Klass 5 LB:2 Häst
Ridskolehäst
1. Mats Carlsson – Galant 193,5p 64,5%

Privathäst
1. Caroline Gustavsson – Ciara 216,5p 72,16%
2. Sofia Magnell – Nikita 194p 65%
    

RESULTAT KM 18/11 2012
Domare: Barbro Andreasson

Rebecka Jern/Snobben klubbmästare på privatponny 2012
Rebecka Jern/Snobben klubbmästare på privatponny 2012

T.v. Stina Krook på Pralin som kom 2:à och till höger Sanna Bolander på Brave Heart, klubbmästare på ridskoleponny
T.v. Stina Krook på Pralin som kom 2:à och till höger Sanna Bolander på Brave Heart, klubbmästare på ridskoleponny

Klass 1 LB:2 ponny
Ridskoleponny KM:
1. Sanna Bolander – Brave Heart 173p
2. Stina Krook – Lidens Pralin 170p
Rebecca Redman – Ida 164p
Felicia Helgesson – Herman 163p

Privatponny:
1. Rebecca Jern – Snobben 204p
2. Olivia Gustavsson – Secret Star 194p
Kajsa Tobiasson – Lidens Bonzei 191p
Natasja Lovborn – Esse Golden Power 176

Klass 2 LA:3 ponny
Privatponny KM:
1. Rebecca Jern – Snobben 215p
Kajsa Tobiasson – Lidens Bonzei 183p
Alma Bolander – Fazer 171p

Klass 3 LB:2 Häst
Ridskolehäst KM:
1. Maja Bergstrand – Houdini 193p
2. Alice Flodin – Galant 190p
Moa Holmström – Tyra 186p
Stina Andersson – Otello 183p

Privathäst:
1. Ida Carlsson – Grafiks 220p
2. Lotta Forsaeus – Ignis Ardens 210p
Caroline Gustavsson – Cara Mia 184p
Stina Andersson – Cinderella 181p

Klass 4 LA:3 Häst
Lotta Forsaeus – Ignis Ardens 187p

Klass 5 MSV C:1 Häst
Privathäst KM:
1. Kajsa Ekedahl – Amelia 283p
Ida Carlsson – Grafiks 255p
Ulrik Eklund – Xipo 239p


RESULTAT KLUBBDRESSYREN 14/10 2012
Domare: Kristina Wärme

Klass 1 LC:1 ponny
Ridskoleponny:
1. Alma Bolander - Szaman 173 p
Emelie Wiström - Humlan 147 p
Rebecka Redman - Ida utg.

Privatponny:
1. Alma Bolander - Fazer 174 p
Thea Filipsson - Lidens Baronesse 150 p
Hanna Garpenrud - Stenbroåsens Chilli 138 p

Klass 2 LC:1 häst
1. Lotta  Forsaeus - Ignis Ardens 182 p
2. Stina Andersson - Cinderella 175 p
Carolin Gustavsson - Cara Mia 167 p
Maja Wallander - Roberto 165 p
Annika Malm - Capella 164 p

Klass 3 LB:2 ponny
Ridskoleponny:
1. Sanna Bolander - Brave Heart 181 p
2. Stina Krook - Pralin 175 p
Moa Rundqvist - Humlan 174 p
Ella Årlid Henriksson - Herman 168 p
Terese Ekmark - Freja 152 p

Privatponny:
Amanda Fröden - Idyllens Onyx 189 p (Clear round)

Klass 5 LB:2
Ridskolehäst:
1. Helene Ljungström - Otello 202 p
2. Sarah Buusch - Tyra 200 p
Matilda Sunnerdahl - Under Cover 193 p
Maja Bergstrand - Houdini 193 p
Mats Carlsson - Galant 167 p

Privathäst:
1. Lotta Forsaeus - Ignis Ardens 193 p
Carolin Gustavsson - Caramia 189 p
Stina Andersson - Cinderella 186 p

RESULTAT KLUBBDRESSYREN 6/5 2012

Domare: Barbro Andreasson

Klass 1 Lc:1 ponny:

1. Karolina Karlsson – Batman 182 p
2. Kajsa Tobiasson – Fuey 174 p
3. Olivia Gustavsson – Prinsen 166 p
Stina Karlsson – Texas 163 p
Viktoria Backström – Freja 159 p
Emilia Eriksson – Findus 156 p
Elin strömberg – Tiger 152 p
Louise Karlsson – Brave Heart 151 p
Sara Strömberg – Bonita 133 p

Klass 2 Lc:1 häst:

Privat häst:
1. Linda Gustavsson – Farenheit 178 p
Emma Wångdahl – Lord Tammer 172 p
Stina Andersson – Top Dream 168 p
Lena Nylöf Svantesson – Granit 163 p

Ridskolehäst:
1. Josefin Persson - Galant 177 p
Matilda Scander – Struppi 170 p
Rebecka Ekmark – Tyra 165 p

Klass 3 Lb:2 ponny:

Privat ponny:
1. Bianca Söderström – Hembys Nimbus 215 p
Amanda Fröden – Idyllens Onyx 186 p
Olivia Gustavsson – Annabell 179 p
Natasja Lovborn – Esse Golden Power 158 p

Ridskole ponny:
1. Alma Bolander – Ronaldo 186 p
2. Sanna Bolander – Brave Heart 183 p
Moa Rundqvist – Ida 176 p
Terese Ekmark – Humlan 169 p
Stina Krook – TimTim 167 p
Rebecka Redman – Szaman 163 p

Klass 4 La:3 ponny:
Rebecka Hjort – Herman 165 p

Klass 5 Lb:2 häst:

Privat häst
1. Rebecka Ragnarsson – La Premiere Blonde 216 p
2. Ida Carlsson – Grafiks 203 p
Julia Mattsson – Jeanette 190 p
Malin Friman – Siglavy Capriola Zeke 189 p
Lena Nylöf Svantesson – Eliza 178 p

Ridskole häst:
1. Hanna Nicklasson – Corradino 192 p
Moa Rehnberg – Cover 181 p
Stina Andersson – Otello 180 p

Klass 6 La:3 häst:
1. Marina Lundell – Migaro 201 p
Alice Flodin – Galant 191 p
Anna Törnberg – Rigoletto 183 p
Maja Bergstrand – Houdini 173 p

Klass 7 Msv C:1
Caroline Gustavsson – Ciara 305 p
RESULTAT KLUBBDRESSYREN 19/2 2012

Domare: Kristina Wärme

Klass 1. Lc:1 ponny
Ridskoleponny:
1. Louise Karlsson – Brave Heart 165 p
2. Stina Krook – TimTim 164 p
3. Felicia Dahlén – Silva 143 p
3. Ebba Djup – Silva 143 p
5. Emelie Wiström – Bebeto 129 p

Privatponny:
1. Karolina Karlsson – Batman 191 p
2. Lovisa Guttman – Kashmir 164 p
3. Ellen Carlsson – Tarrique 138 p
4. Stina Karlsson – Texas 135 p

Klass 2 Lc:1 häst
1. Julia Mattsson – Jeanette 187 p
2. Stina Andersson – Otello 181 p

Klass 3 Lb:2 ponny
1. Amanda Fröden – Idyllens Onyx 195 p
2. Terese Ekmark – Humlan 186 p
3. Rebecca Redman – Szaman 175 p
4. Rebecka Guttman – Kashmir 174 p
5. Natasja Lovborn – Esse Golden Power 163 p

Klass 5 Lb:2 häst
1. Julia Mattsson – Jeanette 199 p
2. Louise Dahlén – Contessa MW 195 p
3. Emma Svensson – Bazo 189 p
4. Maja Bergstrand – Houdini 188 p
4. Stina Andersson – Otello 188 p
6. Ida Carlsson – Grafiks 182 p
7. Emma Wångdahl – Lord Tammer 180 p
8. Isabell Larsson – Rigoletto 156 p
9. Rebecka Ragnarsson – La Premiére Blonde 150 p

Klass 3 La:3 häst
1. Anna Kjell – Avec 204 p
2. Malin Broberg – U2 199 p
3. Alice Flodin – Galant 169 p

Klass 7. Msv C:1
1. Anna Kjell – Napoli 333 p
2. Kajsa Ekedahl – Amelia 303 p

STORT TACK TILL ALLA GLADA FUNKTIONÄRER J

RIDSKOLAN

Sommarläger 2017

2017-03-17

Vill du börja rida!

2017-03-13

Nybörjare startar när vi får ihop full grupp/10 elever.
Har du ridvana ponny/häst finns större chans att börja omgående!
Vid intresse ring 0510-60971,
eller mejla
Häst: susanne@lrk.se
Ponny: sofia@lrk.se

Terminsplanering Våren 2017

2016-12-22

Medlemsavgift 2017

2016-12-21

Nyhetsarkivet

TÄVLING

Läckö kinnekullehoppet

2017-03-19

Klubbtävlingar

2017-02-03

Dressyrtävling

2017-01-18

19 mars, Regional tävling dressyr, ridhäst

Tävlingsarkivet

INFO FRÅN DISTRIKTET

KALENDER

<<juli>>
tiontofr
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456